You are currently viewing Biotyna i kolagen w służbie piękna i zdrowia.

Biotyna i kolagen w służbie piękna i zdrowia.

Biotyna i kolagen nazywane są nie bez powodu duetem piękna.
Ich działanie nie koncentruje się jednak tylko na urodzie.

 

Biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna, znana również jako witamina H lub witamina B7, uczestniczy w produkcji keratyny – białka  będącego budulcem skóry, włosów i paznokci.

Bierze też udział w ważnych procesach przemiany materii służącej do przygotowania energii, regeneruje komórki, ma wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi.

Jest kluczowa dla utrzymania zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

 

Jakie są objawy niedoboru biotyny?

Niedobór biotyny może przejawiać się między innymi suchością skóry, łamliwością paznokci, pękaniem kącików ust, osłabieniem kondycji i wypadaniem włosów, a nawet zakłóceniami w przemianie tłuszczów, bólem mięśni, uczuciem znużenia i zmęczenia.

 

Produkty bogate w biotynę.

Najwięcej biotyny zawierają: wątróbka cielęca, orzechy włoskie i gotowane jajka, ryby, produkty mleczne oraz rośliny strączkowe. Ubytki tej witaminy powstają podczas gotowania, najlepiej więc przygotowywać te potrawy na parze.

 

Kto może odnieść korzyści z dodatkowej suplementacji biotyny?

Suplement diety biotynę można polecić nie tylko osobom, które zauważyły znaczne pogorszenie się kondycji swoich włosów, skóry i paznokci, choć zwykle sięgamy po nią w takich przypadkach.

Naturalne źródła tej witaminy znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej mogą mieć większe ryzyko niedoboru biotyny.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią mają zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, w tym biotynę, która odgrywa rolę w prawidłowym rozwoju płodu i utrzymaniu zdrowia matki.

Niektóre badania sugerują, że osoby z cukrzycą mogą mieć niższe poziomy biotyny, co sprawia, że suplementacja może być korzystna dla nich w utrzymaniu zdrowia skóry i regulacji poziomu glukozy we krwi.

Biotyna bierze udział w przemianach energetycznych, co oznacza, że pomaga organizmowi w efektywnym wykorzystywaniu energii z pożywienia. Dla osób aktywnych fizycznie ważne jest dostarczenie energii podczas treningów. Dla osób, które angażują się w intensywne treningi, utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy jest kluczowe.

Biotyna uczestniczy w przemianach, które pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia podczas i po treningu. Jest zaangażowana w procesy regeneracji komórkowej, co może przyspieszyć proces gojenia się mięśni po treningu.

 

Suplementacja

Należy zawsze pamiętać o zrównoważonej diecie, a dopiero potem rozważyć suplementację.

W przypadku suplementacji na efekty musimy poczekać do ok. 1-3 miesięcy.

Zawsze zaleca się jednak konsultację z lekarzem lub dietetykiem, aby ocenić indywidualne potrzeby i dawkowanie.

 

 

Kolagen

 

Czym jest kolagen?

Kolagen to rodzina białek strukturalnych, które stanowią główny składnik tkanki łącznej w organizmach zwierzęcych, w tym w ludzkim ciele. Stanowi aż 30% całkowitej masy białka w organizmie.

Kolagen stanowi strukturalną podporę dla różnych tkanek, takich jak skóra, kości, chrząstka, ścięgna, mięśnie i naczynia krwionośne. Działa jak rusztowanie, utrzymując integralność i elastyczność tych tkanek.

 

Jaka jest rola kolagenu w organizmie?

W skórze kolagen tworzy sieć, która nadaje jej elastyczność, sprężystość i odporność na ścieranie. Odpowiada za młody, jędrny wygląd skóry. Jest kluczowy dla zdrowia stawów, ścięgien i więzadeł zapewniając im strukturalne wsparcie. W kościach pełni istotną rolę w utrzymaniu ich wytrzymałości i elastyczności. Utrzymuje strukturę i elastyczność ścian naczyń krwionośnych , co jest ważne dla prawidłowego krążenia krwi. W procesie gojenia się ran kolagen odgrywa istotną rolę, tworząc strukturę, która umożliwia regenerację tkanek. Kolagen występuje także w narządach wewnętrznych, zapewniając im wsparcie strukturalne i ochronę.

 

Produkty bogate w kolagen.

Najwięcej kolagenu zawierają wywary z kości cielęcych i wołowych, galarety mięsne, skóra łososia i innych tłustych ryb oraz mięso cielęce, jagnięce czy wieprzowe, a także żelatyna.

 

Jakie są objawy niedoboru kolagenu?

Niedobór kolagenu może objawiać się problemami skórnymi (suchą skórą, zmarszczkami i utratą elastyczności, trudnym gojeniem się blizn), bólami stawów i ich ograniczoną ruchomością, problemami z włosami i paznokciami (łamliwością włosów, brakiem ich elastyczności, łamliwymi i kruchymi paznokciami), a także skłonnością do siniaków, problemami związanymi z narządami wewnętrznymi, problemami z trawieniem i zaburzeniami wchłaniania substancji odżywczych.

 

Komu może być potrzebna dodatkowa suplementacja kolagenu?

Z suplementacji mogą odnieść korzyść osoby zmagające się z problemami skórnymi, takimi jak suchość, utrata elastyczności, zmarszczki czy blizny, a także te z dolegliwościami stawowymi, takimi jak artretyzm czy osteoporoza.

Produkcja kolagenu po 70.roku życia zatrzymuje się, co ma wpływ na kondycję chrząstek stawowych i skóry, więc suplementacja tym białkiem może być pomocna dla seniorów.

Intensywne treningi wpływają na stawy i stan tkanki łącznej. U sportowców i osób aktywnych fizycznie kolagen może wspierać zdrowie stawów i szybszą regenerację mięśni.

U kobiet po przebytej ciąży kolagen pomaga w regeneracji skóry i tkanki łącznej.

Osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej mogą mieć trudności w dostarczeniu wystarczającej ilości kolagenu wraz z dietą, więc również im można polecić suplementację kolagenem.

 

Suplementacja

Choć zrównoważona dieta jest najważniejsza, pewnym grupom osób, takim jak wegetarianie czy weganie, trudno jest zapewnić odpowiednią podaż kolagenu razem z dietą.

Nie wszystkie produkty spożywcze zawierające duże ilości kolagenu znajdują swoich amatorów.

W zależności od wieku, trybu życia, płci oraz dolegliwości zapotrzebowanie na dodatkowe ilości kolagenu może się różnić.

Warto wiedzieć, że negatywne efekty suplementacji kolagenem zdarzają się niezwykle rzadko. Zawsze zaleca się jednak konsultację z lekarzem lub dietetykiem, aby ocenić indywidualne potrzeby i dawkowanie.

Warto zwrócić uwagę na preparaty, które łączą kolagen z witaminą C i kwasem hialuronowym. Zwiększają one w ten sposób wchłanianie kolagenu oraz stymulują jego syntezę w organizmie.